Dijital Pazarlama Uzmanı Ne Yapar?

Henüz işletme bölümüne gittiğim için ¨heheh kimi işleteceksin şimdi mezun olunca?¨ şakalarını ya da ¨4 yıllık mı o bölüm?¨ şaşırmalarını yeni yeni atlatırken şimdi bir de DİJİTAL PAZARLAMA meydana çıktı. O neydi ki yahu? Yenir, yutulur bir şey miydi?

2011 senesinde yüksek lisans başvuruları yaparken babama İngiltere’de e-Marketing and Social Media diye bir bölüme gitmek istediğimi söyleyince bugüne kadar aldığım tepkilerin en enteresanını almam tabii ki kaçınılmazdı. Fakat babamın direnci o yıllarda Türkiye’de yıldızı parlamaya başlayan e-ticaret sitelerinin cirolarını duyduktan sonra kırıldı ve artık ben ailenin akıllı çocuğu olarak anıldım.

Demem odur ki henüz bir insan kaynakları çalışanı bile dijital pazarlama uzmanının ne yaptığını tam kafasında oturtamazken pazarlama alanından uzak insanların bunu anlaması oldukça zor gözüküyor. Söylemeden geçmeyeyim; sosyal medya uzmanlığı yaptığım zaman ne yapıyorsun diye sorduklarında verdiğim cevap karşısında en fazla karşılaştığım tepki şu sözlerle dile getiriliyordu: ¨Ne yani, sen şimdi bütün gün Facebook’ta, Twitter’da mı takılıyorsun?¨ Güzel şaka! deyip bu girizgahı sonlandırabiliriz.

Peki gerçekten ne yapar bu dijital pazarlamacılar? Dedikleri gibi bütün gün internette mi takılırlar? Yoksa cidden dişe dokunur işler mi yaparlar?

Efendim bir cümleyle özetlemek gerekirse bütün gün kullandığınız internetle bağlantılı tüm cihazlarda size ürünleri tanıtma çabası içinde olan bir meslek diyebiliriz dijital pazarlama uzmanlığına.

Yukarıdaki, özetin özeti niteliğindeki bu tanımım gün geçtikçe dallanıp budaklanmakta, irili ufaklı tüm işletmeler bu alanın varlığına ikna oldukça takımlarını genişletmekte ve bu sayede dijital pazarlamanın da alt kollarında uzmanlaşmalar başlamaktadır.

Web sitesi içerik yönetiminden tutun Google’da daha yukarı sıralara çıkma çabalarına kadar, sosyal medya hesaplarındaki içeriklerden tutun tanıtım emaillerine kadar bir çok işten sorumlu olabilecek dijital pazarlama uzmanlığının kollarını aşağıdaki görseldeki gibi göstermemiz mümkün olabilir belki de;

Muhtemelen bu kavramlarla ilgisi olmayanlar dijital pazarlamacıların ne yaptığını bu görselden çözemeyecekler. Aşağıda kavramların hepsini birer ikişer cümlelerle çok basit bir anlatımla açıklamaya çalışıyor olacağım.

SEO

Anneler günü yaklaşıyor. Acilen hediye alman gerekli. Hemen Google’a anneler günü hediyeler yazdın. Reklam olmayıp da en üstte olan web sitesi bu SEO işini iyi yapmış demektir. İngilizce açılımı ¨Search Engine Optimization¨ olan bu kavramın Türkçe’ye çevirisi ¨Arama motoru optimizasyonu¨ olarak yapılıyor.

SEM

Açılımı ¨Search Engine Marketing¨ olan terim Türkçe’ye ¨Arama Motoru Pazarlaması¨ diye çevrilebiliyor. Yani Google’da Armani parfümler diye arattığınızda diye arattığınızda yanında çıkan sonuçlarda başlığın altındaki linkin hemen başında sarı çerçeveli ¨Reklam¨ ya da ¨Ad¨ yazan tüm sonuçlar Google reklamları olarak bilinmekte. Siz buraya her tıkladığınızda reklam verene maliyet oluşturmaktasınız. Aşağıdaki fotoğrafta arama sonuçlarınızın hangilerinin reklam olduğunu rahatça görebilirsiniz;

Sevmediğiniz bir markanın reklamını durmadan tıklayayım da ona zarar ettireyim diye sevinmeyin. Aynı IP adreslerinden gelen birden fazla tıklamanı hemen Google tarafında tespit edilebilir ve firma o tıklamalar için para ödemeyebilir. Ayrıca bazı web sitelerinde gördüğünüz görüntülü reklam bannerları da Google tarafından yönetilmekte ve bir nevi SEM ile aynı kefeye konulabilmekte.

İçerik Yönetimi

Bu kavram genel olarak firmaların web sitelerini yöneten kişiler için geçerlidir. Yani girdiğiniz her hangi bir markanın web sitesini yöneten kişiler bu alanda çalışabilmektedir. Örneğin; Apple.com’a girilmesi gereken yazıları, blog varsa blogdaki yazıların yazılmasını, sitedeki gelişmeleri ve çoğu zaman sitedeki unsurların nerelerde olmasına karar verilmesinde rol oynarlar. Ayrıca, bu alanda derinleştikçe alanın çok genişleyeceğini bildirmek isterim.

Sosyal Medya

Dijital pazarlama alanının içerisinden en fazla sıyrılmış uzmanlıklardan birisidir. Artık çevrede sosyal medya uzmanı arayan firmaları çokça görüyor olabilirsiniz, bu sizi şaşırtmasın. Sosyal medya da firmaların tüm sosyal medya hesaplarının yönetilmesi orada insanlarla diyalog kurulması, içeriklerin belirlenmesi gibi işlerden oluşmaktadır. Aşağıda sosyal medyayı en iyi kullanan markalardan birisi olan Starbucks’ın Facebook’ta paylaşmış olduğu bir içeriği gözlemleyebilirsiniz;

Email Pazarlaması

Kişisel ya da iş emailinize gelen marka emaillerinin tasarlanması, içeriklerin belirlenmesi, hangi içeriğe önem verileceğinin kararlaştırması gibi iş kollarından oluşan bir alandır email pazarlaması. Daha pratik ve hızlı mesajlaşma servislerinin yaygınlaşması ile birlikte emailin sonunun yaklaştığını söyleyenler şimdilik yanılmakta. Çünkü yapılan araştırmalarda email pazarlamasının geri dönüşünün hala diğer tüm dijital reklam yöntemlerinden fazla olduğunu göstermekte. Aşağıda teknoloji markası MediaMarkt’ın gün içinde bana yollamış olduğu email pazarlamasını örnek olarak inceleyebilirsiniz;

Affiliate Pazarlama

Affiliate’in bir çok kelime anlamı olmasına rağmen dijital pazarlama dünyasında satış ortaklığı diye çevrilebilir. Örnek vermek gerekirse sizin bir moda blogunuz var ve modayı yakından takip ederek web sitenize yoğun bir trafik yönlendirebiliyorsunuz. Bunu gören ZARA markası ise hedef kitleye uygun bir websitesi olduğunuzu düşünüp sizinle anlaşma yapmak ister. Der ki; ZARA ürünlerini web sitende reklam olarak tanıtalım eğer birileri gelip tıklayıp alışverişi tamamlar ve o ürünü alırsa ben sana sattığım ürünün satış rakamından %5 pay vereceğim. Bu pazarlama yöntemini kullanmak isteyen firmalar ise bu networke sahip kurumlarla çalışmaktadır.

Analiz

Web sitesi, sosyal medya, arama motoru reklamları… Bu pazarlama yöntemlerinin hepsi yapılacak analizlerle çok daha etkili hale getirilebilirler. Bu sebeple analizin önemi günden güne artmakta ve bazı zamanlar dijital pazarlama alanına sığmayıp tek başına bir iş fırsatı haline gelmektedir.


Yazıyı bu noktaya kadar takip ettiyseniz size yukarıda anlatıların sadece genel geçer ana kategoriler olduğunu belirtmek isterim. X firmasının e-ticaret uzmanı alıp bu da aslında dijital pazarlamanın altında demesi bazı değerlendirmelere göre ne kadar haklı karşılansa da genelde e-ticaret uzmanları dijital pazarlamanın dışında farklı bir konumlandırmaya sahip olarak görülüyor.

Sonuç olarak dijital pazarlama sadece Türkiye’de değil dünyada yükselen bir yıldız alan olarak değerlendirilebilir. Fakat her yeni iş alanı gibi bu da gelişen internet teknolojileriyle birlikte durmadan evrimleşmesinin yanında çizgileri de sürekli olarak yeniden belirlenebilmektedir.

e-Pazarlama ve Online Pazarlama diye de adlandırılabilen Dijital Pazarlama’nın alanı hakkında diğer yazılarımda farklı konuları ele almaya devam edeceğim. Beni aşağıdaki linklerden takip etmeyi unutmayın!

Web | LinkedIn | Diğer Yazılar

 

Share Post :

Related Posts

Couldn't find my
CV / RESUME?
Click button to see or download it.
"traditional"
Don't miss any new articles!
Enter your e-mail below not to miss any news from me.
Hey there! Before you go...
Do you know why you should work with me?
Before you leave
Wait! Before you leave...
Did you see my projects?
Do you want to be notified when new article is published?
2017 (C) All rights reserved.
Enter your e-mail below not to miss any news from me.
Did you know?
Bounce Rate of this site has been 1.86% in the last 30 days.

How cool is that!

if yes, there are more inpiring quotes just one click away!

DID YOU LIKE THE QUOTE?

if yes, there are more interesting digital marketing stats just one click away!

DID YOU LIKE THE STATS?

if NO, there are more digital marketing terms explained just one click away!

DID YOU ALREADY KNOW THIS TERM?

if yes, there are more interesting digital marketing TIPS just one click away!

DOES THIS LOOK INTERESTING TO YOU?

if yes, there are more interesting digital marketing TIPS just one click away!

DOES THIS LOOK INTERESTING TO YOU?

if yes, there are more interesting digital marketing TIPS just one click away!

DOES THIS LOOK INTERESTING TO YOU?

if yes, there are more interesting digital marketing TIPS just one click away!

DOES THIS LOOK INTERESTING TO YOU?

PGlmcmFtZSBzcmM9Imh0dHBzOi8vZG9jcy5nb29nbGUuY29tL2Zvcm1zL2QvZS8xRkFJcFFMU2NiVGVtTVhFakNQWGY0UkMtSGlFZjRQVVhkWlNxcHhTb1hTc25ZemxpSTVRcnlWQS92aWV3Zm9ybT9lbWJlZGRlZD10cnVlIiB3aWR0aD0iNjQwIiBoZWlnaHQ9IjYxMyIgZnJhbWVib3JkZXI9IjAiIG1hcmdpbmhlaWdodD0iMCIgbWFyZ2lud2lkdGg9IjAiPlnDvGtsZW5peW9yLi4uPC9pZnJhbWU+