Firmalardaki Dijital Yasaklar Ne Kadar Doğru?

Dijital teknolojilerin artık hayatımızın her anında. Teknolojinin bu kadar yaygın olarak kullanılması da güvenlik açıklarını beraberinde getiriyor. Gerek bu açıkları kapatmak gerekse çalışanının işine odaklanmasını sağlamak amacıyla firmalar kendi cihazları ve networkları için belli regulasyonlar belirlemekte. Bu kurallar firmanın yeni teknolojilerle nasıl başa çıkabildiğinin bir göstergesi olabiliyor.

Dün, “Facebook’ta sayfamız olmasın ne gerek var?” diyen çoğu kurumsal firma artık pazarlama ve hatta satış stratejilerini bile Facebook temelli belirleyebilmekte. Öyle ki; Econsultancy’nin Oracle ile yaptığı bir araştırmada firmaların %77’si 2015 yılında dijital pazarlama bütçelerinde artış göstereceklerini belirtmişler. (İngiltere menşeeli bir araştırma)

Peki, bu yeni teknolojilere ayak uydururken çekilen zorluklardan firma çalışanları ne kadar etkileniyor?

Öncelikle, belli başlı kuralların firma politikalarına göre belirlenmesinin oldukça normal olduğunu savunanlardanım. Özellikle, konu güvenlikse. Ama, çalışanlarının boş vakit geçirmesinden muzdarip olup personelinin bilgisayarında internet üzerindeki sosyal ağlar dahil bir çok siteyi engellemek veya o kişinin bilgisayarda yapabileceklerini kısıtlamanın şirketlerin günü yakalayamaması olarak görüyorum. Neden mi?

1. Çalışmaya Niyetli Olmamak

Bir personelin çalışma niyeti olmaması yani amiyane tabirle kaytarmaya çalışmasının altında bir çok etken yatıyor olabilir. Mesela, bir personel çalışma ortamından memnun olmayıp huzursuz olabilir veya çalışma koşullarında eksiklikler gördüğünden kendine göre bir cezalandırma yöntemi kullandığını düşünebilir. Bu saydıklarımı iyi bir ihtimal olarak düşünebilirsiniz aslında. Ya kaytarmak çalışanınızın genlerinde varsa? Bu durum, firmaların işe alım süreçlerinde oldukça seçici olması gerektiğini gösteriyor. Bunun yanında şirketlerin beraber yola koyulduğu çalışanını mutlu etmesinin ne kadar önemli olduğunu öğreniyoruz.

tembel-adam

Peki ya kaytarmayan personel? O kişinin önüne Instagram’ı veya çok beğendiği bir diziyi de koysanız tamamlaması gereken işleri varken oralarda vakit geçirmeyecektir. Çünkü, o kişi sorumluluklarını bilen ve bunları yerine getirmek için uğraş içerisinde olan bir çalışandır.

Yani, anlayacağınız üzere çalışmaya niyeti olmayan kişinin internetini de kesseniz çalışmayacaktır. Ayrıca bu faktör mesai saatlerinde personel giriş-çıkışlarında oldukça hassas olan firmalar için de geçerlidir. Bu konuya da başka bir zaman değinmek istiyorum.

2. Mobil İnternet Kullanımının Yaygınlığı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) Şubat 2015’de yayınlamış olduğu bilgilere göre Türkiye’de mobil cep telefonlarından internete girenlerin sayısı bir önceki yıla hızlı bir artış gösterip 31 milyonun üzerine çıkmış durumda.  Statcounter.com‘un 2014 raporuna göre ise Türkiye’de internet kullanımının mobil telefondan gerçekleşme oranı diğer tüm cihazlar arasında geçmiş yıla göre %179 oranında artış göstererek %24.74’lük bir orana sahip.

Bu bilgiler ışığında internet erişiminin oldukça kolay olduğu ve hatta mobil internet kullanımı çoğu kişi için artık bir standart halindeyken firma bilgisayarında Facebook ve Twitter‘ı yasaklamanın hiç bir anlamı olmadığını rahatça söyleyebiliriz.

3. Y ve Z Jenerasyonu Gerçeği

Yukarıdaki videoya göz attıysanız ne demek istediğimi az çok tahmin etmişsinizdir.

İşte yeni nesil tam da böyle bir nesil. Gözünü tablet ve akıllı telefonla açan nesil. Bu nesil Z jenerasyonu olabilir, henüz bu jenerasyon iş hayatında olmayabilir ama o zamanlara da hızla yaklaşıyoruz.

Peki Y jenerasyonu? 88 doğumlu birisi olarak bilgisayarla ilk tanışmam ilkokul yıllarıma dayanır. Günümüze kadar neredeyse teknolojinin son kullanıcıya ulaşan tüm ürünlerini kullanmış sayılırım. Orta okulda dershaneden kaçıp internet kafede saatlerce vakit geçirmiş bir nesiliz biz. Yani Y jenerasyonu. Kısıtlamaya gelmeyen, her türlü engellemede bunalıp sıkılan nesil. Eğer bu nesil bizim firmamıza ayak uydursun derseniz en büyük yanılgı içerisine düşersiniz. Çünkü siz ister istemez firmanız o nesil insanlarla dolacak ve er ya da geç bu neslin istediği yönde bir yapıya kavuşacaksınız. Peki, bu adaptasyonun daha hızlı gerçekleşmemesi için neden direnir durursunuz ve tabularınızı yıkamazsınız?

Bu savı araştırmalarla da destekleyecek olursak dört sene önce Amerika’da yapılan bir araştırma bize milenyum çocuklarının %39’unun Facebook’u engelleyen firmalarda çalışmayı aklından bile geçirmeyecekleri gerçeğini gösteriyor.

4. İnternetten Faydalanan Personel

İnterneti kısıtlamak demek çalışanlarınızın üretkenliğini kısıtlamak demektir aslında. Ne saçmalıyor demeyin? Akıllı çalışan takıldığı yerde anında internetten hızlı bir araştırma yapıp eksiklerini tamamlayabilir. Bir satın almacı firmaya alacağı bir ürün için sosyal ağlar dahil bir çok siteyi ziyaret etme ihtiyacı duyacağı gibi bir insan kaynakları personelinin kendini geliştirmesi için kaliteli bir blog yazısını sosyal ağlardan bulma ihtimali çok yüksek olacaktır. Bu örnekleri sonsuza götürebilirsiniz.


Sonuç olarak; şirket ağından sosyal ağlara erişiminiz yasakken firmanızın sosyal medyada başlattığı bir kampanya için çalışanlarınızdan destek istemeye mecbur olabilirsiniz. Böyle komik duruma düşmemek için dahi o ağlara uyguladığınız yasakları kaldırmanız gerekiyor.

Diyeceğim o ki çağa ayak uydurmak, son teknolojileri takip ederek rakiplerinizin önüne geçmek, çalışanlarınızı mutlu ederek onlardan daha fazla yararlanmak sizin elinizde. Her yeni gelişmeyi bir fırsat olarak görerek o gelişmelere rakiplerinizden önce adapte olmak sizi onların önüne geçirecektir.

Share Post :

Related Posts

Couldn't find my
CV / RESUME?
Click button to see or download it.
"traditional"
Don't miss any new articles!
Enter your e-mail below not to miss any news from me.
Hey there! Before you go...
Do you know why you should work with me?
Before you leave
Wait! Before you leave...
Did you see my projects?
Do you want to be notified when new article is published?
2017 (C) All rights reserved.
Enter your e-mail below not to miss any news from me.
Did you know?
Bounce Rate of this site has been 1.86% in the last 30 days.

How cool is that!

if yes, there are more inpiring quotes just one click away!

DID YOU LIKE THE QUOTE?

if yes, there are more interesting digital marketing stats just one click away!

DID YOU LIKE THE STATS?

if NO, there are more digital marketing terms explained just one click away!

DID YOU ALREADY KNOW THIS TERM?

if yes, there are more interesting digital marketing TIPS just one click away!

DOES THIS LOOK INTERESTING TO YOU?

if yes, there are more interesting digital marketing TIPS just one click away!

DOES THIS LOOK INTERESTING TO YOU?

if yes, there are more interesting digital marketing TIPS just one click away!

DOES THIS LOOK INTERESTING TO YOU?

if yes, there are more interesting digital marketing TIPS just one click away!

DOES THIS LOOK INTERESTING TO YOU?

PGlmcmFtZSBzcmM9Imh0dHBzOi8vZG9jcy5nb29nbGUuY29tL2Zvcm1zL2QvZS8xRkFJcFFMU2NiVGVtTVhFakNQWGY0UkMtSGlFZjRQVVhkWlNxcHhTb1hTc25ZemxpSTVRcnlWQS92aWV3Zm9ybT9lbWJlZGRlZD10cnVlIiB3aWR0aD0iNjQwIiBoZWlnaHQ9IjYxMyIgZnJhbWVib3JkZXI9IjAiIG1hcmdpbmhlaWdodD0iMCIgbWFyZ2lud2lkdGg9IjAiPlnDvGtsZW5peW9yLi4uPC9pZnJhbWU+