Google Inbox Neler Vaat Ediyor?

Next Post

Yaklaşık 10 gün önce Google tarafından tanıtılan Inbox, Gmail ekibinin son çalışması olarak karşımıza çıkıyor. Hala, davetiye usülü çalışan bu uygulamanın davetiyesi 4-5 gün önce elime geçti ve Inbox’ı anında kullanmaya başladım. Uzun yıllardır Gmail kullanan birisi olarak ilk yorumum başarılı olacaktır.

Google’ın Outlook severleri bir türlü tavlayamadığını düşünürsek belki de Inbox tasarlanırken şirketin en büyük motivasyon kaynağı bu unsur olmuştur. Onun yanında, Inbox’ın Google Now’la ortak özelliklerinin olması firmanın bütün Google hizmetlerini entegre etme çabasının bir parçası olarak gözükebilir.

Tasarım – Inbox’ın detaylarına bakmak gerekirse ilk göze çarpan özelliğini mükemmel ve göze hoş gelen tasarımı olarak söylemek yersiz olmayacaktır. Sadece tek sütundan oluşan gövdesi Gmail’deki sütun kalabalığını sona erdirerek daha basit bir kullanım vaat etmektedir. Seçenekler sekmesi ise mobil tasarımlardan aşına olduğumuz sol üst köşedeki butona basılarak açılmakta.

Gelen Kutusu – Gelen kutusuna göz attığımızda maillerin kategori kategori gözüktüğü dikkat çekmekte. Mesela sosyal ağlardan gelen mailler Sosyal kategorisine yerleştirilirken gazete, e-ticaret siteleri veya herhangi bir organizasyondan gelen mailingler tanıtımlar kategorisinde toplanmakta. Sosyal Ağlar kategorisine bastığınızda ise önce bugün ve dün gelen mailler sıralanırken hemen ardından içinde bulunduğumuz ayın aynı kategorideki mailleri gözükmekte.

Ön İzlemeler – Gelen kutusundaki diğer göze çarpan özellik ise mailin içindeki dosya veya Youtube videosunun maili açmadan erişilebilir olması. Aynı özellik seyahat kategorisinde uçak biletlerinizi içeren maillerde de bulunabilir. Gidilecek destinasyonun otomatik bir fotoğrafını yerleştiren Inbox uçuş detaylarını henüz maile girmeden bir kart halinde önünüze koyuyor. Google Takvim’e girilen bir toplantı da yine mailin içerisine girmeden detaylarına ulaşılabiliyor. Maile girdiğinizde ise toplantı ekranı karşınıza çıkıyor ve istediğiniz düzenlemeyi yapmanız oldukça basitleşiyor.

Erteleme – Gelelim Ertelenenler kısmına. Google’ın Inbox’a kattığı muhteşem özelliklerden birisi. Size gelen e-mailleri ileri bir saat veya tarihe ertelemenizi sağlayan bu uygulama sayesinde artık ‘ya bir sürü mail geliyor, seninkiler yoğunluktan aşağıda kalmış’ bahaneleri tarihe gömülecek. Örneğin, bir arkadaşınızdan bir mail aldınız ve o an oldukça meşgulsunuz. Hemen ertele diyerek o maili ertelenenler kutusuna atıyorsunuz ve o mail ertelediğiniz zamanda gelen kutunuza tekrar düşüyor. Harika değil mi?

Google-Inbox-Erteleme

Tamamlananlar – Inbox’ın e-mail dünyasına getirdiği diğer bir yenilik ise ‘Tamamlananlar’. Bir mail dizisini tamamladığınızda sadece mail tamamlandı diyerek gelen kutunuzdaki kalabalıklığı önleyebilir daha efektif çalışma sağlayabilirsiniz. Mobilde ise tamamlandı ve erteleme çok basit. Maili sağa kaydırdığınızda mail tamamlanır, sola kaydırdığınızda ise mail istediğiniz bir tarihe ertelenir.

Sabitleme (Pinler) – Inbox’ın bizlere sunduğu diğer bir yenilik ise ‘Sabitleme’. Bir maili sabitlediğinizde arama kutusunun yanındaki pine bastığınızda sabitlenenler kısmına maili göndermiş oluyorsunuz ve o maile erişiminiz oldukça kolaylaşıyor. Önemli mailler bu sayede gözden hiç kaçmamış oluyor.

Mail Oluşturma – Google, Inbox ile birlikte mail oluşturmayı da basitleştirmişe benziyor. Yeni bir mail oluşturmak için sağ alttaki kocaman ve kırmızı +’ya basmanız yeterli. Bu +’nın üzerine geldiğinizde önünüze çıkan ikonlar en sık mailleştiğiniz iki kişi, varsa davetiye ikonu ve hatırlatıcı ikonu oluyor. O ikonlardan hiçbirini seçmek istemiyorsanız sadece kırmızı kalem butonuna basmanız yeterli.

Mail oluştururken göze çarpan bir eksiklik ise mailin biçimlendirme özelliklerinin azalmış olması. Mesela Gmail’den alışık olduğumuz hizalama özelliği kalkmışken alıntı yapmak da artık mümkün gözükmüyor. Ayrıca, artık Drive’ı kullanarak dosya ekle butonu da gözükmezken emoji özelliği de kullanılabilir gözükmüyor.

Arama – Son olarak e-mail arama özelliği ise Google aramalara benzetilerek bizlere daha hızlı kullanım olasılığı sağlamakta. Mesela ‘iş yemeği’ diye arama yaptırırken ‘iş’ yazarken içerisinde ‘iş’ olan bütün mailler hemen sıralanmakta. Çok önemli olmasa da güzel bir özellik diyebiliriz.

Genel hatlarıyla Google Inbox şimdilik bu özelliklere sahip. İlk kullanıldığında ‘ne kadar karışık bu’ dedirtebiliyor bazen ama bir kere organize olup uygulamaya alıştığınız zaman galiba sizlere iyi bir mail deneyimi yaşatacağı aşikar. Bu karışıklığı çözemeyip ben eski Gmail’i kullanmak istiyorum diyenler için de Inbox’a geçseniz bile gmail.com üzerinden eski mail kutunuzu kullanabilirsiniz.

Davetiye – Uygulamayı kullanmak için hala davetiyeniz olması gerekiyor. Davetiye için inbox@google.com ‘a mail atabileceğiniz gibi uygulamayı kullanan ve davetiyesi olan bir tanıdığınızdan da davet alabilirsiniz. Benim davetiyem direkt Google tarafından geldi ve 3 tane davetiye hakkı bir kaç gün sonra verildi.

google-inbox-davetiye

Uyarı: Davetiyeniz gelse bile mobil versiyonunuzu telefonunuza veya tabletinize yüklemeden PC versiyonunu da kullanamıyorsunuz. Ben akıllı telefon kullanmıyorum ya da benim telefonum Inbox’ı desteklemiyor diyorsanız bir arkadaşınızın telefonuna yükleyip Inbox’ı PC’den kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu arada Google Inbox’ın mobil uygulaması sadece iOS ve Android telefonları için uygun.

Next Post Share Post :

Related Posts

Couldn't find my
CV / RESUME?
Click button to see or download it.
"traditional"
Don't miss any new articles!
Enter your e-mail below not to miss any news from me.
Hey there! Before you go...
Do you know why you should work with me?
Before you leave
Wait! Before you leave...
Did you see my projects?
Do you want to be notified when new article is published?
2017 (C) All rights reserved.
Enter your e-mail below not to miss any news from me.
Did you know?
Bounce Rate of this site has been 1.86% in the last 30 days.

How cool is that!

if yes, there are more inpiring quotes just one click away!

DID YOU LIKE THE QUOTE?

if yes, there are more interesting digital marketing stats just one click away!

DID YOU LIKE THE STATS?

if NO, there are more digital marketing terms explained just one click away!

DID YOU ALREADY KNOW THIS TERM?

if yes, there are more interesting digital marketing TIPS just one click away!

DOES THIS LOOK INTERESTING TO YOU?

if yes, there are more interesting digital marketing TIPS just one click away!

DOES THIS LOOK INTERESTING TO YOU?

if yes, there are more interesting digital marketing TIPS just one click away!

DOES THIS LOOK INTERESTING TO YOU?

if yes, there are more interesting digital marketing TIPS just one click away!

DOES THIS LOOK INTERESTING TO YOU?

PGlmcmFtZSBzcmM9Imh0dHBzOi8vZG9jcy5nb29nbGUuY29tL2Zvcm1zL2QvZS8xRkFJcFFMU2NiVGVtTVhFakNQWGY0UkMtSGlFZjRQVVhkWlNxcHhTb1hTc25ZemxpSTVRcnlWQS92aWV3Zm9ybT9lbWJlZGRlZD10cnVlIiB3aWR0aD0iNjQwIiBoZWlnaHQ9IjYxMyIgZnJhbWVib3JkZXI9IjAiIG1hcmdpbmhlaWdodD0iMCIgbWFyZ2lud2lkdGg9IjAiPlnDvGtsZW5peW9yLi4uPC9pZnJhbWU+