Markalar Periscope ve Meerkat’te Neler Yapabilir?

Önce, Meerkat şimdi de Periscope, teknoloji ve pazarlama dünyasının son bir kaç haftada en çok konuştuğu konulardan. İkisi de mobil canlı yayın hizmeti sunuyor. Daha önce örnekleri olmasına rağmen Twitter ile olan güçlü entegreleri sayesinde benzerlerinden çok hızlı sıyrılıp AppStore‘da liste başı olmaya başladılar. Periscope henüz dün çıkmış olsa da Meerkat’in bu başarısı Twitter’ı atağa geçirip Periscope ürününü meydana çıkardı.

Bu iki uygulamanın ne olduğundan çok aslında bu uygulamalardan markaların gelecekte nasıl yararlanabileceği üzerine bir kaç ihtimal düşündüm.

1. Üretim Süreci

Bir marka ne kadar şeffaf olursa kullanıcı tarafından o kadar beğeni alır. Bu nedenle bir çikolata firması olarak önceden tüm tedbirleri alıp üretim süreciyle ilgili tanıtıcı bir canlı yayın yapılabilir. Belki ürün geliştiriciler arasında hitabeti düzgün olan bir arkadaşımız bizlere tüm süreci canlı yayında anlatır. Özellikle Periscope’un kolay kullanımlı ve sevimli mesaj özelliğiyle gelen sorulara verilecek cevaplarla interaktif bir tanıtım videosu gerçekleştirilmiş olurdu. Ayrıca, bu yayını kaydedip tekrar kullanabilme şansınız da mevcut.

Bu yayında ekrana yansıyacak aksaklıklar ise bu yayının yapılmadan önce düşünülmesi gereken bir risk olarak görülebilir.

2. Lansmanlar

Yeni bir ürününü tanıtan marka yapacağı lansmanda bu uygulamaları kullanıp lansmana gitme şansı bulamayan yani çoğunlukta olan bu marka meraklılarını lansmana götürmüş olur. Katılımcılarla sohbet edilebileceği gibi yeni ürünlerden de görüntü paylaşımı yapmak müşterinin gözünde pozitif bir algının oluşmasına yardımcı olacaktır.

3. Mağaza Gezisi

Tekstil sektöründe modanın öncülerinden olan bir marka olduğunuzu düşünün. Ülke çapında yüzlerce mağazanız mevcut. Bunlardan herhangi birine yapılacak ziyaret hem ürün tanıtımında size fayda sağlayacak hem de kullanıcılarla daha fazla etkileşimde bulunma şansına sahip olabileceksiniz.

Böyle bir geziyi tasarlarken mağazanın önceden hazırlanmış olması canlı yayın sırasında oluşabilecek riskleri minimum seviyelere indirir.

4. Soru Cevap

Markanızın herhangi bir departmanında çalışan birileriyle veya sadece bu yayın için eğittiğiniz ya da markanızın tanıtımını yapması için anlaşma yaptığınız bir ünlü ile yapılacak soru cevap seansları müşterilerinizle etkileşiminizin artmasına yardımcı olacaktır. Bu yolla müşteriyle aradaki soğuklukları giderebilir, marka bilinirliğinizi de artırmış olursunuz.

5. Kulis Tanıtımları

Bir TV kanalı olarak program öncesinde veya süresince kulisinizde olup bitenleri eğlenceli bir canlı yayınla daha mobil hale getirebilir programı hiç izlemeyen kullanıcıları bile programa çekebilirsiniz. Ayrıca, programın sıkı takipçileriyle de daha sıkı bir iletişim haline geçmiş olursunuz. Bu yöntem kulis canlı yayınları tiyatro gibi sahne performanslarının sergilendiği ve oyuncuların kuliste hazırlıklarını yapıp beklediği aktivitelerde de kullanılabilir.

6. Spor Müsabakaları

Spor müsabakalarında şahit olduklarımız genelde yayıncı kanalın bizlere müsade ettiği ve gösterdiği kadardır. Peki soyunma odalarında veya tribünlerde neler oluyor? Maç öncesi ve sonrası yapılacak canlı yayınlarla kullanıcı etkileşiminin artması sağlanabilir. Tabii, taraftarla yapılabilecek bu tarz bir yayının riski her zaman daha fazladır. Dikkatli olmak gerekir.

Yukarıdaki yöntemler yüzlerce ihtimalden sadece bir kaçı. Bu süreçte markaların ne kadar inovatif ve cesaretli olduğunu hep beraber göreceğiz. Belki de iki uygulama da bu popülerliği devam ettiremeyecek, who knows?

meerkatapp.co/yusufucuz | twitter.com/yusufucuz | linkedin.com/in/yusufucuz

 

Share Post :

Related Posts

Couldn't find my
CV / RESUME?
Click button to see or download it.
"traditional"
Don't miss any new articles!
Enter your e-mail below not to miss any news from me.
Hey there! Before you go...
Do you know why you should work with me?
Before you leave
Wait! Before you leave...
Did you see my projects?
Do you want to be notified when new article is published?
2017 (C) All rights reserved.
Enter your e-mail below not to miss any news from me.
Did you know?
Bounce Rate of this site has been 1.86% in the last 30 days.

How cool is that!

if yes, there are more inpiring quotes just one click away!

DID YOU LIKE THE QUOTE?

if yes, there are more interesting digital marketing stats just one click away!

DID YOU LIKE THE STATS?

if NO, there are more digital marketing terms explained just one click away!

DID YOU ALREADY KNOW THIS TERM?

if yes, there are more interesting digital marketing TIPS just one click away!

DOES THIS LOOK INTERESTING TO YOU?

if yes, there are more interesting digital marketing TIPS just one click away!

DOES THIS LOOK INTERESTING TO YOU?

if yes, there are more interesting digital marketing TIPS just one click away!

DOES THIS LOOK INTERESTING TO YOU?

if yes, there are more interesting digital marketing TIPS just one click away!

DOES THIS LOOK INTERESTING TO YOU?

PGlmcmFtZSBzcmM9Imh0dHBzOi8vZG9jcy5nb29nbGUuY29tL2Zvcm1zL2QvZS8xRkFJcFFMU2NiVGVtTVhFakNQWGY0UkMtSGlFZjRQVVhkWlNxcHhTb1hTc25ZemxpSTVRcnlWQS92aWV3Zm9ybT9lbWJlZGRlZD10cnVlIiB3aWR0aD0iNjQwIiBoZWlnaHQ9IjYxMyIgZnJhbWVib3JkZXI9IjAiIG1hcmdpbmhlaWdodD0iMCIgbWFyZ2lud2lkdGg9IjAiPlnDvGtsZW5peW9yLi4uPC9pZnJhbWU+