Markaların #TheDress Olayından Alabilecekleri Dersler

10. yüzyılda olsa bu kadar geniş bir kitleye ulaşması 19. yüzyıla kadar sürebilecek bir meselenin sadece 1 günde milyarlar tarafından duyulması sosyal medyanın gücünü bizlere bir kere daha göstermiş oldu.

Öyle ki #TheDress olayı tüm markaların bu kadar  geniş çaplı katılım gösterdiği belki de ilk viral olmuş oldu. Çoğu firma elbise olayının popülerliğinden faydalanmaya çalışsa da sayısı azımsanmayacak oranda marka için etkileşimlerin beklenen ölçüde olduğu söylenemez.

Örneğin HepsiBurada’nın aşağıda görmüş olduğunuz tweeti sadece 10 retweet ve 18 favori almış durumda.

Bazı markalar için ise yapılan paylaşım istenilen seviyelere ulaşmış gözüküyor. Aşağıda Nescafe Gold Türkiye hesabının Twitter’daki paylaşımının başarısına şahit olabilirsiniz.

Bir çok markanın #TheDress olayına katılmış olması Türkiye’de real time marketingin yaygınlaştığını gösteriyor olsa da asıl meselenin böyle bir virale imza atmak olduğunu düşünüyorum. Bu kadar geniş kitlelere ulaşmanın çok da kolay olmadığının farkında olsam da en azından ulusal bazda bir popülerlik yakalamak mümkün.

Markalar bu olaydan ne kadar da kendilerine pay çıkarmaya çalışsa da işin asıl kaymağını elbisenin asıl sahibi olan İngiliz markası ROMAN‘ın yediğinden şüphemiz yoktur herhalde. CNN Money’e göre ROMAN’ın satışları bu olaydan sonra bir gün içerisinde %347 artış göstermiş. Bu popülerliği devam ettirmek artık firmanın insiyatifinde.

Peki bu #TheDress olayından markaların çıkaracağı dersler nelerdir?

1. Tartışmalı İşlere İmza Atın

#TheDress’in bu kadar yayılmasındaki en güçlü faktörün tartışmaya konu olan renk ikililerinin ikisinin de güçlü savunucularının olması oldu. Herkes, etrafındakine savunduğu renk ikilisini söylerken aksi bir cevap alması onları çıldırttı.

Günlük hayatta da sıkça karşılaştığımız ikililik meselesi şüphesiz ki bu olayın bu kadar kısa sürede dünya çapında yankı bulmasına yol açtı. Mesela, hangimiz savunduğu bir mesele için okuldaki tüm sıraları gezip haklılığını ortaya koymak için küçük bir oylama yapmadı ki?

Kimseyi incitmeyecek tartışmalı işler meydana getirmek paylaşımın artmasına oldukça yardımcı olacaktır.

2. Karışık Düşünmeyin

Mavi-Siyah mı? Beyaz-Gold mu? Tüm tartışma bundan ibaret. Ne kadar da basit değil mi?

İçeriğin bu kadar basit olması elbise olayının bu kadar hızlı duyulmasının en büyük yardımcılarındandı. Bu sebeple mesajınızın geniş kitlelere hızlı bir şekilde ulaşmasını istiyorsanız onu basit tasarlamalısınız. Karışık işler çoğu zaman bir yerlerde tıkanıp kalacaktır.

3. Mesajı Marka Adıyla Yaymaya Kalkışmayın

Son günlerde native advertising’in bu kadar fazla kullanılması ve bu yöntemle başarılı sonuçların alınması kullanıcıların genel eğiliminin bir işi bir markanın yaptığını ilk etapta fark ettikleri anda o işten uzaklaşmalarıdır. Öncelikle kullanıcının marka adı duymadan o mesajın tam ortasında olduğunu hissetmesi gerekir. Bundan sonra kullanıcı o mesajın kimden geldiğini çok da umursamayacaktır.

#TheDress olayında da her şey İskoç şarkıcı Caitlin McNeill’in Tumblr’daki blogunda elbisenin rengini sormasıyla başladı. Gerisi zaten malum. Buradan çıkaracağımız ders böyle bir tartışmayı bir marka adıyla yapmamak olacaktır.

thedress-ilk-paylasim-tumblr
Herşeyin başladığı ilk Tumblr paylaşımı.

Her ne kadar İngiliz ROMAN markasının bu virali yaymak için böyle bir girişimde bulunduğu söylense de marka yetkilileriyle yapılan görüşmelerde markanın böyle bir niyetinin olduğu çok da anlaşılmıyor.

4. Büyük Beklentilere Girmeyin

Maalesef viral bir kampanya başlatalım isteğinde olan bir çok firma bu emeline ulaşamayıp ya pazarlama ekibini suçlamıştır ya da işbirliği içerisinde olduğu ajansı. Şunu söylemek isterim ki hiç bir kampanyanın viral olarak yayılacağının garantisi yoktur. Bugüne kadar internette çılgınlar gibi paylaşılan hiç bir video, yazı, fotoğraf veya olay önceden o mesajın bu kadar yayılacağı tahmin ederek startını vermemiştir.

Bu sebeple bir kampanyanın viral olması için fikir üzerinde çok durulmalı fakat %100 başarı beklentisi içerisinde de olmamalı. Bu sayede hayal kırıklıklarının önüne kolayca geçilebilecektir.

Share Post :

Related Posts

Couldn't find my
CV / RESUME?
Click button to see or download it.
"traditional"
Don't miss any new articles!
Enter your e-mail below not to miss any news from me.
Hey there! Before you go...
Do you know why you should work with me?
Before you leave
Wait! Before you leave...
Did you see my projects?
Do you want to be notified when new article is published?
2017 (C) All rights reserved.
Enter your e-mail below not to miss any news from me.
Did you know?
Bounce Rate of this site has been 1.86% in the last 30 days.

How cool is that!

if yes, there are more inpiring quotes just one click away!

DID YOU LIKE THE QUOTE?

if yes, there are more interesting digital marketing stats just one click away!

DID YOU LIKE THE STATS?

if NO, there are more digital marketing terms explained just one click away!

DID YOU ALREADY KNOW THIS TERM?

if yes, there are more interesting digital marketing TIPS just one click away!

DOES THIS LOOK INTERESTING TO YOU?

if yes, there are more interesting digital marketing TIPS just one click away!

DOES THIS LOOK INTERESTING TO YOU?

if yes, there are more interesting digital marketing TIPS just one click away!

DOES THIS LOOK INTERESTING TO YOU?

if yes, there are more interesting digital marketing TIPS just one click away!

DOES THIS LOOK INTERESTING TO YOU?

PGlmcmFtZSBzcmM9Imh0dHBzOi8vZG9jcy5nb29nbGUuY29tL2Zvcm1zL2QvZS8xRkFJcFFMU2NiVGVtTVhFakNQWGY0UkMtSGlFZjRQVVhkWlNxcHhTb1hTc25ZemxpSTVRcnlWQS92aWV3Zm9ybT9lbWJlZGRlZD10cnVlIiB3aWR0aD0iNjQwIiBoZWlnaHQ9IjYxMyIgZnJhbWVib3JkZXI9IjAiIG1hcmdpbmhlaWdodD0iMCIgbWFyZ2lud2lkdGg9IjAiPlnDvGtsZW5peW9yLi4uPC9pZnJhbWU+